Останні новини

2019-11-12 16:18

День української мови та писемності

Літературно-мистецька композиція

Детальніше »

Випадкове фото

05-3
05-3.jpg

Обласний семінар в Добромильській ЗСШ I-III ст.

2008-12-16 08:30

Не шукаймо кумирів собі на землі,
не шукаймо
Не шукаймо взірця, крім єдиного
Бога Отця
Всі ми – діти Його, тож до Батька
Свого поспішаймо.
По стежках каяття все життя,
Що не має кінця.


Світ, який нас оточує, - досконалий і прекрасний. Неповторний і витончений є Божий світ.
- Хто є творцем цього прекрасного дива? Людина? Людина може зробити і придумати лише неживі речі, які допомагають їй у побуті.
- Творцем дивосвіту, що нас оточує, є Господь Бог. Тільки Бог допоможе нам перелити в душі наших дітей світло християнського вчення, щоб променило їм на довгому радіусі життя. Духовне виховання – це постійний процес, який ніколи не доходить до завершення.

У 1992 році у вибірково-обов’язковий компонент базового навчального плану Добромильської ЗСШ I-III ступенів був введений як експериментальний предмет «Основи християнської моралі», який з 1994 року почав називатися «Християнська етика».

Важко назвати шкільний предмет, який мав би стільки виховних цінностей, як християнська етика. А ще дуже важливо, хто керує цією ділянкою роботи. Тут слід із подячним словом звернутися до методиста відділу освіти Зиблікевич Антоніни Пилипівни, яка зуміла із Божою допомогою та підтримкою підняти християнську етику на рівень предметів шкільної програми.

Викладання предмета християнської етики – ціле мистецтво. Мистецтво важке. Ці специфічні уроки вимагають неабиякої підготовки.

Викладають предмет християнської етики у Добромильській ЗСШ I-III ступенів дві вчительки: Голубець Галина Миколаївна, яка закінчила трирічні курси при Богословській академії у 1999 році та Нуньо Оксана Мирославівна , яка закінчила трирічні курси при Єпархіально-катехитичному інституті м. Дрогобича у 2002 році.

Ці дипломовані вчительки стараються, щоб їхні вихованці побачили та зрозуміли глибину, мудрість, добро, красу Заповідей Божих, що стали дороговказом наших дідів та прадідів.

До фахових обов’язків вчителя християнської етики крім традиційних – бути обізнаним з педагогікою та психологією, бути професійно компетентним , володіти методикою викладання свого предмета, - входять і інші особливості його педагогічної діяльності.

Яким же мав би бути вчитель християнської етики сьогодні? Звичайно ж, духовно багатим, національно свідомим, патріотом України, професійно компетентним, ерудованим, інтелігентним, культурним, творчим.Його етично-моральний кодекс – це етичні норми Нового Завіту. Щоб виховати Когось, необхідно самому бути Кимось. Педагог повинен пам’ятати про те , що діти мають вроджену здатність бачити, чи справді вчитель так гарно думає і так правильно робить, як красиво говорить. Мова йде про віру – одну з трьох Божих чеснот. Доброта і милосердя вчителя повинні поширюватися на всіх дітей. Великодушність, милосердність входить також до змісту слова «шляхетність» - невід’ємної ознаки вчителя. На уроках необхідно поєднувати вимогливість педагога з батьківським теплом.

Фаховою особливістю вчителя християнської етики мало б бути глибоке відчуття сьогодення. Він має бути готовим взяти участь в обговоренні складних проблем сучасного життя на християнській основі. Самої віри в Бога, без християнського морального життя, не достатньо, має бути віра у потрібні спра-ви. Девізом вчителя етики є слова: «Там, де хтось дуже заплямований, має бути завжди той, чия поведінка нагадує колір білого світу».

Учителем, чия поведінка нагадує «колір білого світу», є Голубець Галина Миколаївна: обов’язкова, старанна, глибоко-релігійна, вона є прикладом наслідування для вчителів та учнів Добромильської ЗСШ I-III ступенів. Уроки, позакласні виховні заходи формують особистість школяра, допомагають йому реалізуватися в сучасному світі. Предмет християнської етики вчителька зуміла підняти до рівня основних дисциплін шкільної програми. Її учні є переможцями районних та обласних олімпіад із християнської етики. Саме тому 16 грудня 2008 року в Добромильській ЗСШ I-III ступенів проходив обласний семінар методистів районних відділів освіти Львівщини та вчителів християнської етики.

У цей чудовий зимовий день ласкаве грудневе сонечко та учні школи вітали величних і поважних гостей. Величних, бо обіймають таку поважну професію, як учитель. Поважних, бо причетні до викладання одного з найважливіших предметів не тільки шкільної програми, але й нашого з вами життя, - християнської етики.

У привітальному слові звучали добрі слова про вчителя, Новорічні та Різдвяні віншування та побажання, які виголосили учні школи. Завершальним акордом звучала колядка у виконанні вчителів школи Бербиха Андрія Дмитровича та Беницького Богдана Володимировича. Слід відзначити декламаторську майстерність одинадцятикласників: Боднар Юлі, Калити Андрія, Токар Юлі, Дзюб’яка Володимира, дев’ятикласників: Крвавич Наталі та Мальчевського Назара. «Хлібом-сіллю хай буде багата ваша оселя», - цими словами завершили свої віншування маленькі посівальники Цюба Павло, Боднар Тарас, Войтович Тарас.

Наступним етапом роботи семінару було ознайомлення зі школою та навчально-виховним процесом. У плані проведення семінару ключовим завданням стояло відвідання та обговорення уроку християнської етики. Радо і привітно зустріли гостей учні 8-А класу із вчителькою Голубець Галиною Миколаївною.

…Третя Заповідь Божа «Пам’ятай День святий святкувати», - планова тема уроку. Головною  метою було заохотити учнів до участі в неділю і свята в Службі Божій, до читання релігійної літератури, викликати інтерес до звичаїв і обрядів нашого народу і бажання продовжувати їх у своєму житті. Цієї триєдиної мети учитель досягла.

Колядки, вірші, інсценівки звучали на уроці під час перевірки домашнього завдання. Тут знайшов своє широке втілення груповий метод роботи. Кожна група мала мету: I група втілила її за допомогою сценки, II-гри-молитви, III-колядки, IV-притчі, V- листа до Св. Миколая на італійській мові. На уроці учні з’ясували, які їхні вчинки порушують III- Заповідь Божу. Діти ерудовано висловлювали свою думку, а вчитель, будучи в ролі диригента, вміло керував ними. На уроці були використані різні форми та методи роботи, прослідковувалися міжпредметні зв’язки. Урок проведено на високому методичному рівні.

Кульмінаційним моментом роботи семінару був перегляд історико-просвітницького альманаху «Апостол єдності і любові». Цей духовний провідник Андрей Шептицький є символом поєднання Божого і національного Духа, Амвоном національної гідності та чистоти. У наближенні до постаті цього Святого і Духовного Батька – наше очищення і наша незнищенність.

Виховний захід приурочено 120-й річниці з дня вступу Андрея Шептицького в Добромильський монастир Св. Онуфрія. У своєму вступному слові вчитель християнської етики Голубець Г.М. подала коротку історичну довідку про місто Добромиль та монастир ЧСВВ. 120 років тому Господнє провидіння допомогло А.Шептицькому здійснити своє покликання-отримати чернечу рясу у Добромилі, в монастирі отців Василіан, щоб посвятити себе служінню Богові та українському народові.

Ведучі Токар Юля та Дзюб’як Володимир довели до глядача інформацію про життя та діяльність митрополита. Із цікавими та змістовними рефератами виступили учні 11-А класу Фіс Ксеня ,Тимко Галина, Драбик Ярина. Артистично виконав роль А. Шептицького учень 11-А класу Калита Андрій. П’ятикласники розказали глядачам багато цікавого про владику Андрея. У віршованій формі вони розповіли про діяльність А. Шептицького. Вірш вдячності духовному Батьку, написаний ученицею нашої школи Шпайхер Тетяною, прочитала Боднар Юля. На завершальному етапі учні 5-Б класу заприсяглися бути гідними ідеям А. Шептицького.

Над музичним оформленням історико-просвітницького альманаху працював вчитель музики Бербих Андрій Дмитрович. Зі сльозами на очах глядачі слухали пісню «Монастир» на слова і музику місцевої поетеси Прокопець Марії Андріївни. У заході також звучали пісні «Хай буде воля твоя», «День за днем життя минає», «Добромиль». А на завершення вчителі школи Бербих А. Д. та Беницький Б. В. разом з учнями Лесик Оксаною та Городецькою Наталею виконали пісню-молитву «Боже, великий, єдиний».

Зі словами вдячності до юних аматорів звернулася методист обласного управління освіти Люба Степанівна Войтко та отець монастиря Св. Онуфрія Назарій. В обговоренні взяли участь отець Іван Гнатів із Дрогобича, вчителі християнської етики зі Львова, Городка, Яворова. Гості відзначили, що урок та історико-просвітницький альманах мали освітньо-виховний характер, підкріплений прикладами, на які багата історія краю.

На завершення із подячним словом виступив заступник начальника районного відділу освіти Богдан Васильович Ворик, у якому відзначив, що якщо усі вчителі християнської етики будуть такими як Галина Миколаївна – тоді з’явиться надія і на те, що бодай частина сучасних проблем буде розв’язана. Це робота не одного місяця й не одного року, її треба проводити постійно.

Останнім акордом нашої зустрічі була екскурсія в монастир Св. Онуфрія. У ролі екскурсовода виступила член істрико-краєзнавчого гуртка МАН Войтович Оксана за таким планом:
  • Заснування обителі;
  • Добромильська реформа;
  • Андрей Шептицький – новіціат Добромильського монастиря;
  • Доля монастиря у радянські часи;
  • Відродження святині у роки Незалежності;
  • Учениця показала досконалі знання історичного краєзнавства, яким із великим задоволенням поділилася з гостями.
Молитвою в церкві монастиря завершилася робота семінару. Піднесені, овіяні Духом молитви на Чернечій горі, наші гості поверталися додому, несучи в душі із собою враження про проведений день. День 16 грудня 2008 року.

А запалена свічка залишалася горіти… Я прошу Господа, щоб ця дивна свічка, яку колись запалив у своєму серці молодий Роман Шептицький, горіла любов’ю та милістю в наших серцях. Поможи нам, Господи, розпалити добро душ наших. Гори і не згорай, теплий очищаючий вогнику вічно!

Іванна Калита
Заступник директора
Добромильської ЗСШ I-III ступенів

Назад